Eğer “diyet” yapamıyorsanız…

Eğer doğumdan sonra sizin için düzenlenmiş sağlıklı beslenme listeleri edinemiyor ya da kendinizi böyle bir düzen için hazır hissetmiyorsanız aşağıdaki noktaları takip ederek, boş kilo almaktan kurtulabilir ve hatta fazla kilolarınızdan bazılarını bu şekilde kaybedebilirsiniz.

doğumdan sonra…

1) Su dışında hiç bir şey süt yapmaz. Bu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bugün “x” besini çok süt yapıyor diye tüketirsiniz ve o işe yaradığında tüketmeyi sürdürürsünüz ancak aynı sonucu alamayabilirsiniz. Diyet uzmanları buna tek atımlık kurşun diyorlar. Ama su öyle değildir. Emziren bir kadının günde 4 lt su içmesi sadece sağlıklı değil aynı zamanda elzemdir.

2) Yemeklerinizde en fazla 1 yemek kaşığı yağ kullanınız.

3) Beyaz ekmek yerine kepek ekmek tüketiniz ve öğünlerde 1 dilimden fazla yemeyiniz.

4) Tatlı isteğiniz için meyveyi tercih ediniz. Ama asla yemekten hemen sonra ve bol miktarda yemeyiniz. Yemekten 2 saat sonra 1 kase yoğurt ile birlikte yiyiniz.

5) Beyaz şeker yerine kahverengi şekeri koyunuz.

6) Yemeklerin yanında pilav yerine salata ya da yoğurt yiyiniz.

7) Yemek yedikten 2 saat sonra uyuyunuz.

8 ) Aburcubur tabir edilen çöp gıdaları tamamen hayatınızdan çıkartınız, bu sütünüzün kalitesini doğrudan etkiler ve düşürür.

9) Hoşa giden ama yüksek kalorili yiyecekleri yemek yerine sadece çatal ucuyla tadıp bırakınız.

10) Patates, havuç, bezelye, mısır yerine koyu yeşil yapraklı sebzeleri tercih ediniz.Bu sebzelerin gaz yaptığını söyleyenler çok olacaktır ama bir tutam kimyonun üstesinden gelemeyeceği gaz sorunu yok gibi…

11) Yemeğinizi çok yavaş yiyiniz. Küçük lokmalara bölmeyi unutmayınız. DOyma hissi 20 dakikada beyne ulaşıyor. Yemeği yavaş yemek doyma hissinin yolculuğunu tamamladığı süreyi iyi değerlendirmektir.

12) Kolalı ve gazlı içecekleri tüketmeyiniz. Onun yerine üç adet bitki çayı belirleyip, dönüşümlü olarak içiniz. Benim en sevdiklerim, taçın-karanfil çayı, zencefil-limon çayı ve rezene-papatya karışımı…

13) Açlık krizleriniz geldiğinde 1 bardak ayran ve bir porsiyon meyve tüketiniz.

14) 2 saatte 1 yemek yiyiniz. Kendinizi asla çok aç bırakmayınız.

Reklamlar

Eğer “diyet” yapamıyorsanız…” üzerine 8 yorum

  1. Benim en sevdiğim bitki çayları, tarçınlı yeşil çay, karanfilli rezene ve limonlu mate çayı. Forum takipçilerine bir fikir olması açısından paylaşmak istedim. 🙂

  2. kayısılı form çayı, Üzüm Çekirdekli Mürdüm Erikli Karışık Meyve Çayı benim sevdiklerim…. 🙂

Yorumlar kapalı.