Çölyak Değilim Ama…

Çölyak nedir?

Çölyak var… Siz de onu tanıyın ve anlatın…

Çölyak nedir?

Tıbbi olarak açıklayamam ama kısaca şöyle anlatayım Çölyak buğday ve buğday ürünlerinin vücut tarafından saldırgan bir düşman misali algılanmasıdır. Buğday ve buğday ürünleri , gluten içerdiği için buğday ve buğdaydan elde edilmiş hiç bir gıdayı tüketemeyen, bedeni bu besini kabul etmeyen kişi ÇÖLYAKLIDIR. Şeker hastaları için gıdaların içerdiği GLİKOZ nasıl tehlikeliyse, Çölyaklı için de GLUTEN tehlikelidir.

Ancak diyabet yani şeker hastalığı metabolik hastalıkların en alt sırasında yer alırken çölyak, hekimlerce bu hastalıkların en üstüne yerleştirilmiştir.

Yani onlar…

Ekmek yiyemezler,Makarna, şehriye, bulgur, buğday yiyemezler.

Onlar soğuk bir bira içemez, 1 dilim baklava ile kaçamak yapamazlar.Ya da kış akşamı bir bardak boza onlar için imkansızdır.

Şuradan bir dürüm çeeekk! diyemez hiç bir zaman. Ya kızlar toplanıp da kısır partisi mi yapsak, gibi bir soru da soramaz…

Çorbasını unla kıvamlandıramaz.

Tarhanayla içini ısıtamaz. Helvayla ağzını şenlendiremez.

Onlar bir hastadan önce “diyetlidir…” hem de ömür boyu… Herkes her an çölyak olabilir.

Yollar tekerlekli sandalyede gezen engelli bir yurttaş için neyse, marketler, sofralar da çölyaklı için odur.

ÇÖLYAKLI  birazcık gluten aldığında 1 su bardağı dolusu çamaşır suyu içmiş gibi sarsılır. Ama Çölyaklı ablamın da bir yazısında dediği gibi, dünyada yer yerinden oynarken benim Çölyak’ım kimin umurunda?

Benim umurumda!

Benim umurumda!

Benim umurumda!

Siz de bu insanları tanıyın. Pastanelere ve marketlere “bu ürünün glutensiz olanı var mı?” diye sorun ki, Çölyaklıların saydam, görünmez olmadığını hatırlasın herkes.

Onların da bir nefsi olduğunu.

Onların da acıktığını… İçin için acıktığını hem de.

Bugün kendimizi onların yerine koyma zamanı. Her an değil belki ama elinizi her una uzattığınızda, her ekmek yiyişinizde, 1 kadeh şarap içtiğinizde ya da bir bardak boza… Çikolata böldüğünüzde, süt içmeye kalkıştığınızda bile… Arasıra 1 kere… Onları hatırlayın ve insanlara ÇÖLYAK’tan bahsedin.

Onlar…

Varlar…

1- http://www.colyakankara.org.tr

2- http://www.glutensizlezzetler.com/yalnizdegilsiniz

3- http://hkarak.blogspot.com/

Çölyak logosu…

Çölyak Değilim Ama…” üzerine 4 yorum

 1. Buralarda bir cok urunun, “gluten free” seklinde olanini bulmak kismen, Turkiyeye gore daha kolay. Bunun sebebi, talep eden ister azinlik olsun, ister cogunluk, dikkate alinmasi, ve tatbikata gecirilmesi.
  Keske bizim ulkemiz de, bu kadar hassas, duyarli olsa, bu ve buna benzer hassas durumu olan arkadaslarimiz icin.

  Evet, bizim de umurumuzdasiniz. Belki o urunleri bulmanica dogru olarak yardimci olamayiz ama, bloklarimizda duyurarak, bunu ses haline donusturebiliriz. Sonra cigliga donusur belki sesimiz, ve bu durumu olan arkadaslarimiza, az da olsa, kendimizce katkida bulunuruz.

 2. Dün akşam haberlerde Çölyak ile ilgili bir haber izledim. Kendimi onların yerine koymaya çalıştım. Gerçekten çeken bilir derler ya düşünmesi bile korkunçtu. Umarım toplumda farkındalık artar ve Çölyak hastalarının hayatını bir nebze de olsa kolaylaştıracak çözümler bulunur.

 3. Çok zormuş gerçekten.
  Ben de bir tv proframındaki yarışmada çölyak hastası bir hanımın acıktıgı için simit alamayıp muz aradığını görmüştüm. O gün farkındalığım daha da artmıştı.
  Size de konuyu gündeme getirdiğiniz için teşekkürler Ezgi.
  Sevgiler,

Yorumlar kapalı.