Kilomuz ve Ahlak, Nasıl Yani?

david revoy – ying yang of world hunger

Uyumadan önce bu hikayeyi de sizlerle paylaşmak isterim dostlar, yoldaşlar…
Annem 2004 yılında, Chicago’daki beslenme kongresine gitmişti… Kongrenin o seneki konusu aşırı kilo alımları ve obezite idi… İçerik bizi ilgilendirmiyor olabilir… Ama açılış konuşmasını yapan Kanadalı uzman diyetisyenin sözlerini annem defterine not düşmüştü ve o sözler benim hâlâ aklımda:
“Kilo alıyorsak, Afrika’da yemek yemesi gereken bir insanın tabağından çalıyoruz demektir. İhtiyacımız olandan fazlasını yemek sadece doğamıza değil ahlaka da aykırıdır.”
Tüketim toplumlarının dayattığı “sıfır beden” çılgınlığına kapılmak gibi bir niyetimiz yok… Hatta aksine bunun karşısında durabilmek çok önemli…
Ama doğal olanı, yeteri kadar ve bozmadan, çarpıtmadan, işlemeden, neredeyse insanlığın ilk kullanma şekillerine en yakın biçimde tüketerek sağlıklı kilomuza gelmek, yemeği açgözlülüğümüzün ya da içimizde çözemediğimiz soruların kavga alanı olarak görmemek çok önemli.
O adını anımsayamadığım Kanadalı’dan ve annemden öğrendiğim budur.
Sevgiler, iyi geceler :))

Reklamlar

Kilomuz ve Ahlak, Nasıl Yani?” üzerine 3 yorum

  1. Cocuga baktikca gozlerim doldu. Aglamakliyim:(Anne olduktan sonra daha cok etkileniyorum boyle seylerden::(

    Cok dogru soylemis Kanadali. Komsumuz acken, tok yatmamiz; dedginiz gibi, bazi sorunlarimizi yemek yiyerek hunkarca cozuyoruz sanmamiz ne kadar aci.

    Iyi geceler…Bu paylasiminizi hic unutmicam:(

Yorumlar kapalı.