Sabır, azim ve mutluluk

Yeni ve sağlıklı alışkanlıklar edinme zamanı- kış için sabah iksiri

Yeni ve sağlıklı alışkanlıklar edinme zamanı- kış için sabah iksiri

Annemden öğrendiğim en iyi beslenme anlayışı şudur: “Sağlıklı beslenme, başlangıç kilonuzla bitiş kilonuz arasında değişen beslenme alışkanlıklarınızdır.”

Buradan çıkartılabilecek onlarca sonuç var ama en çok sevdiğim ve en çok ümit vaat eden sonuç şu ki, beslenme alışkanlıklarınız değiştiğinde ve yeniden yapılandığında yalnızca kilo vermekle kalmaz aynı zamanda o kiloyu korumayı bilirsiniz.

Alışkanlıklarını değiştiren insanlar, kendileri için artık doğru ve yanlış olanlar konusunda daha bilinçlidir.

1- Bir besini neden tüketmeliyiz?

2- Bir besini neden tüketMEmeliyiz?

3- Bir besini ne zaman, ne eşliğinde ve ne kadar tüketmeliyiz?

4- Bir besini neye ihtiyacımız olduğunda tüketmeliyiz?

5- Bir besini hangi pişirme yöntemleriyle ve hangi katkılarla tüketmeliyiz?

6- Bir besinin yanyana gelMEmesi gereken diğer besinler nelerdir?

Kilo verdikten sonra her şeyi ölçüsüyle yemek kadar öğrendiğimiz tarifleri zaman zaman uygulamak ve hayatımızan tamamen çıkartmamak da önemli.

Kilo verdikten sonra her şeyi ölçüsüyle yemek kadar öğrendiğimiz tarifleri zaman zaman uygulamak ve hayatımızan tamamen çıkartmamak da önemli.

Bu sorulara doğru yanıt vermek, sağlıklı beslenme süreci boyunca edineceğiniz ve yaşamınız boyunca size rehberlik edecek olan bilinci edinmek yalnızca kilo vermeye odaklanmak değil, alışkanlıklarınıza ve yeme anlayışınıza odaklanmak kalıcı sonuçlar getirecektir.

“bedeli ne olursa olsun” zayıflamak değil, sağlıkla ve bilimsellikle ideal kilonuza gelebilmek esastır. Dışarıdan denetlenmek kadar içinizde bir denetleme mekanizması kurmak esastır. Doğanıza aykırı davranarak aç kalmak değil, ihtiyacınız olanı yeteri kadar almak esastır.

Biz yolumuza böyle devam ediyoruz 🙂 Bu sebeple kilo verme sürecimiz aynı zamanda çok zengin bir bilgi akışı demek, kişisel bir beslenme kültürü edinmek demek…

Bu doğrultuda ilk ayı tamamladık. Güzel haberler, bol kayıplar, değişen ve yenilenen alışkanlıklar, “mutluyum, temiz besleniyorum, hafifliyorum ve hedefime yaklaştığımı biliyorum” haberleri… Yani mutluluğun baskülden taşıp size sirayet etmesi…

Şimdilik size şu kadarını söyleyebilirim… Size başarı öyküleri anlatmama çok az kaldı. Birlikte çalıştığım arkadaşlarım inançlı, disiplinli ve kararlılar…- Birazdan tamamen onlara ve son duruma dair bir post gelecek-  🙂

Temiz Leziz Ölçülü

Temiz
Leziz
Ölçülü

Madem annemden öğrendiklerimle açılışı yaptım, kapanışı da öyle yapayım:
Herkes için sağlıklı beslenmek ve ideal kiloda olmak mümkündür: Azim, sabır ve bilimsellik olduğu sürece…

Buna ben de yürekten inanıyorum ve 6 ayda 34 kilo vermiş, 2 yıldır aynı kilosunu korumuş bir örneği olarak hem de:)

Mutlu ve sağlıklı haftalar dilerim.

Reklamlar