Bizimkisi bir başarı hikayesi :)

-Başarı hikayelerimizi heyecanla takip eden okurlarımıza ithaf olunur-

Merhabalar Sevgili Okurlarımız;

Mayıs takımımıza gösterdiğiniz ilgiye çok teşekkür ederim. Takımımızdaki son beş kişilik yer için, çalışma şeklimiz hakkında bilgi almak isterseniz bize maille ulaşabilirsiniz. Ramazan programımızı da sıkça sormuşsunuz, Ramazan’da harika bir program sizleri bekliyor olacak. Onu da buradan duyuracağım.

Gelelim sizinle paylaşmak istediğim dört başarı hikâyesine…

Berna, Nazlı, Serap’ın ve Cem Bey’in ağırlıklarından sıyrılma öyküleri de diyebiliriz.

Berna ile ilk görüşmemizde kendisi, kilo vermek ve hayallerine ulaşmak için pek çok yolu denediğini ancak kısa süre içinde kendisine bir rehavet çöktüğünü, motivasyonunu kolayca kaybettiğini benimle paylaşmıştı. Bu yüzden yürümesi gereken uzun yolda kısa sürede pes ettiği için hiçbir zaman kayda değer bir aşama yakalayamıyordu. Oysa düşlediği şeyler vardı, bunu yakalamanın ancak emek sarf ederek olacağının da farkındaydı ancak ihtiyacı olan motivasyonu yine yitirmekten korkuyordu… İlk iletişimimizde yakaladığımız enerji ve uyumun başarımızda büyük payı olduğuna yürekten inanıyorum. Gerçekleştirdiğimiz takım çalışmasında yaklaşık 22 kiloyu geride bırakabilmek, Berna’nın yaşamında bir ilki gerçekleştirebilmek, son ana kadar motive ve istekli kalabilmek omuz omuza sürdürdüğümüz bir sürecin meyvesi diyebilirim. Kendisi ile son görüşmemiz planlı değildi, havaalanında tesadüfen karşılaşmıştık. Uzunca bir süre onu tanıyabilmek için bakmam gerekti, güzeller güzeli, zarif ve son görüşmemizden bu yana neredeyse on yaş daha gençleşmiş görünen enerjik bir kadın vardı karşımda. Kendisi beni görür görmez gülümseyip yanıma geldi, size yaşadığım mutluluğu tarif etmekte zorlanıyorum. Şıklığı, güzelliği ve formu ile göz kamaştırıyordu. Sanıyorum, bir başarı öyküsüne dahil olmanın en güzel yanı, onun bu sürprizlerle dolu gelişimi ile karşılaşmak. Kendisini yürekten tebrik ediyorum.

Berna ile harika bir şey başardık... Burada sadece baskül görünebilir ama asıl aştığımız şey, yıllardır süren 'pes' etme duygusunu pes ettirmemizdir.

Berna ile harika bir şey başardık… Burada sadece baskül görünebilir ama asıl aştığımız şey, yıllardır süren ‘pes’ etme duygusunu pes ettirmemizdir.

Nazlı ile çalışmamız ise yalnızca 20 kilodan kurtulma hikayesi değil elbette. Müthiş bir değişim ve ruhsal motivayonun da öyküsü. Sürekli bir şeylere başlıyorum ama devam edemiyorum düşüncesinin yıkılışı bir anlamda… Çevresinin kendisine olan inancının kaybolması, eleştirel sözlerin kalbini kırması ile başlayan yolculuğun tam anlamı ile sabır, sebat ve başarıya dönüşümünü gördük birlikte. Canı bir şeyler yemek istemedi mi? Sporunu aksatmak içinden geçmedi mi? Yoğunluğu onu yıldıracak gibi olmadı mı? Çevresindeki kuşkucu ve demotive edici söylemler bıçak gibi kesildi mi? Elbette canı, kendisine zarar veren yiyeceklerden de istedi Nazlı’nın… Sporunu aksatmak da geçti aklından… Bazen temposu onu çok yordu. İnsanlar, desteklemektense en iyi bildikleri şey olan karalamayı ve bilgisizce Nazlı’yı aşağı çekmeyi de denediler. Ama Nazlı hiçbir olumsuzluğa pabuç bırakmadı, benimle iletişimini asla kopartmadı, üşengeçliğine yenik düşmedi, temposunun ardına sığınmadı, canının istediği zararlı şeyin faydalı bir alternatifini birlikte araştırdık, farazi ve klişe demotivasyon cümlelerine hareketlerimiz ve aşamalarımızla cevap verdik… Bugün Nazlı, kendisine ait olmayan 20 kilodan kurtulmuş bir kadın… Daha hafif, daha enerjik, daha mutlu… Kendisini yürekten tebrik ediyorum.

Nazlı sadece aynada değil, hayatının her alanında bu motivasyonu ve enerjiyi hissediyor :)

Nazlı sadece aynada değil, hayatının her alanında bu motivasyonu ve enerjiyi hissediyor 🙂

Her zaman dediğim gibi, Nazlı ile başardığımız baskülü alt etmekten fazlasıydı

Her zaman dediğim gibi, Nazlı ile başardığımız baskülü alt etmekten fazlasıydı

Serap, çalışan, emziren, yoğun bir anneydi. Beraber yola çıkarken, kendisine ve birlikte çalışmamıza sonuna kadar inanıyordu. Hiçbir şeyin kolay olmayacağını ama her şeyin omuz omuza aşılabileceğini biliyorduk… İletişim her şeydi, gün içinde birbirimizden kopmadan, bu yolu kat edecek, yaşamın getirilerine göre çözümlerimizi üreterek çözüme yürüyecektik… Yaklaşık 25 kiloluk ağırlıktan kurtulmak da bu azim dolu disiplin dolu hikayenin meyvesi. Serap daima öğrenmek isteyen, öğrendiklerini yaşamında uygulayabilmek için feyz alan bir insan… Hiçbir şeye basitçe bakmıyor, her şeyi itina ile değerlendirip nedenlerini anlamak istiyordu. Çalışmamızı tamamlamamızın üzerinden uzun süre geçmesine rağmen formunu ve motivasyonunu koruyor olmasını da sanırım bu özelliğine borçlu. Kendisini yürekten tebrik ediyorum.

Azmi ve çabası benim için daima hayranlık uyandırmaya devam edecek...

Serap’ın azmi ve çabası benim için daima hayranlık uyandırmaya devam edecek…

Ve gelelim Cem Bey’e…

Cem bey, kelimenin tam anlamı ile yaşam gustosu olan bir insan… Hayatta en çok sevdiği etkinlik ailesi ile birlikte lezzet serüvenlerine ve seyahatlere çıkmak. Ancak bu beğenisi ne yazık ki kendisine biraz kötü klinik bir bedelle geri dönmüş. Burada, kendisinin klinik bulguları ve sonrasında yediği her lokması ile birebir ilgilenen Dyt. Taylan Kümeli’ye çok çok teşekkür ediyoruz. Bir teşekkür de Mersin üniversitesi kardiyoloji bölümü hocalarımıza… Değerli danışanımızı yakından takip ederek, danışanımızın sorunu konusunda bizleri aydınlatıp yönlendirdikleri için kendilerine minnettarız. Danışanımız, tetkiklerini yaptırdıktan hemen sonra hocalar tarafından kendisine ilaç tedavisi önerilmişti. Ancak hocalarımız, yeme ve hareket alışkanlıklarının düzenlenmesi ile ne kadar aşama kaydedeceğimizi merak etmiş, bu konuya dair bizlere süre tanımışlardı. Sadece bir ay içerisinde danışanımızın kaydettiği aşama inanılmazdı, değerlerini %37 oranında düzelterek %2’lik bir dilimin içine girmişti. Takip eden ayda yine Dyt. Taylan Kümeli’nin kendisi için önerdiği şekilde beslenerek ve sporuna devam ederek aynı düzelme performansını tekrar ettiğinden ilaç tedavisi tamamen gereksiz görüldü. Bu zaman zarfında birlikte yaptığımız çalışma ile disiplin ve motivasyon anlamında firesiz ve çok verimli bir bilgi alışverişi ile bilinçlenmeye devam ettik. Sonuç tam bir ekip çalışması ve giden 18 kilodan fazlasıydı. Biz sevgili danışanımızın sağlığına katkıda bulunabildiğimiz için çok mutluyuz.

Yazımızda da anlattığımız gibi, kilo sadece kilo değildir... Bunun ardında alışkanlıklarınız, sağlığınız ve bir çok öykü yatar.

Yazımızda da anlattığımız gibi, kilo sadece kilo değildir… Bunun ardında alışkanlıklarınız, sağlığınız ve bir çok öykü yatar.

Bizim başarı hikayelerimizi, birlikte gösterdiğimiz uyum, iletişim, öğrenmeye olan açıklığımız ve katılımcılığımız yazıyor… Bunu yazan ne sadece benim, ne sadece bir metot, ne de sadece sizsiniz… Bu kelimenin tam anlamı ile bir takım çalışması…

Dört değerli danışanımın nezdinde bütün takım arkadaşlarıma yürek dolusu sevgiler…

Siz de eğer #uzmanselteam ‘in bir parçası olmak istiyorsanız lütfen bize ezgikoroglu@gmail.com adresinden ulaşarak çalışma şeklimiz ve tarifelerimiz hakkında bilgi alınız.